"EUROIJADA 2016"

16 Kasım 2016 19:09 KARGENÇ Club 934

KARGENC ve Karasu Belediyesi işbirliği ile 11-14 Kasım 2016 tarihleri arasında önemli bir organizasyona katıldık ve ülkemizi temsil ettik.

PRAG’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİK!

KARGENC ve Karasu Belediyesi işbirliği ile 11-14 Kasım 2016 tarihleri arasında önemli bir organizasyona katıldık ve ülkemizi temsil ettik. EUROIJADA adıyla düzenlenen ve mini olimpiyat oyunları olarak tanımlayabileceğimiz gençlik ve spor etkinliklerine Türkiye’den katılan tek ekip olmanın haklı gururunu yaşadık.

Vysokoskolske Sportovni Centrum Msmt Cr adlı kurumun organize ettiği spor oyunlarında Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan pek çok genç birbirlerinin kültürlerini tanıma imkânı bulurken sporun birleştirici ruhunu da birkaç gün süresince hissetme şansı buldular. 2011 yılında Prag’da ve 450 sporcunun katılımıyla başlayan oyunlar, bu yıl yine aynı kentte ve 1200 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Oyunlarda ülkemizin bayrağını dalgalandırırken oynadığımız her karşılaşmada Karasu Belediyesi’nin hazırladığı armağanlar ve tanıtım broşürlerinin yer aldığı hediye paketlerini rakiplerimize ve yerel görevlilere vererek hem ilçemizin tanıtımına katkıda bulunduk hem de katılımcılar ve yerel görevlilerce büyük takdir topladık.

Karasu’dan bu etkinliğe katılan 30’a yakın sporcu ve görevlilerimiz aynı zamanda dünyanın en güzel şehirlerinden Prag’ı gezme fırsatını da buldular. Orta Avrupa’nın bu masalımsı kenti, ziyaret edenleri her yönden etkileyen bir başkenttir. İkinci Dünya Savaşı’nda dahi Naziler tarafından bombalanmaya kıyılamayan Prag, Doğu Bloku’nun yıkılmasının ardından tüm dünyanın ilgi gösterdiği bir turizm destinasyonuna dönüştü.  İnsanı Orta Çağ havasına sokan Eski Şehir Meydanı, günün her saati kalabalık olan Charles Köprüsü, Avrupa’nın en büyük şehir kalesi Prag Kalesi, kenti ortadan ikiye bölen Vltava Nehri, katedralleri ve tarihi binalarıyla bu kent kafilemizi oldukça etkiledi. Ayrıca geniş metro ağı, trafik düzeni, yeşil alanları, düzgün yapılaşması, temiz havası, eğlence hayatı ve insan kalitesi ile de bu kentten alacağımız çok ders olduğu konusunda fikir birliğine vardık.

18 ülkeden 1200 sporcunun katıldığı oyunlar 9 branşta gerçekleştirildi.  Biz Karasu Belediyesi adı altında ve Gazi Metal sponsorluğu ile futsal ve bayan basketbol dallarında etkinlikte yer aldık.

Maçlarını Kralovka semtindeki Sportovni Salonu’nda oynayan bayan basketbol takımımız oyunlarda Gülcan Çabuk, Kübra Şeker, İrem Ertaç, Beste Serbes ve Elif Yılmaz ilk beşiyle yer aldı. Grubundaki ilk karşılaşmasında Sırbistan’dan FASPER Belgrad takımı ile karşı karşıya geldi. Turnuvada finale dek yükselen güçlü ekibi karşısında takımımız elinden geleni yapmasına karşın sahadan mağlup ayrıldı. İkinci karşılaşmada ise Lübnan’dan USJ Older Team ile oynayan Karasu ekibi mücadeleyi 46-40 kazanmayı başardı. Kazananın finale çıkacağı son maç nefesleri kesti. Basketbolun ekol ülkelerinden Sırbistan’dan bir başka ekip Medicine NS karşısında iyi mücadeleye rağmen sahadan 37-41 mağlup ayrılarak oyunlara veda ettik. Finali ev sahibi ülkeden Prag Üniversitesi kazanırken kızlarımız gösterdiği mücadele ve centilmenlik ile seyredenlerden alkış topladı.

Bayan basketbol gibi iddiamızın fazla olduğu futsalda ilk gün maçları Zlicin Hall’da oynandı. Katılımın oldukça yüksek olduğu (26 takım) salon futbolunda hemen her mücadele ilgi gördü ve nefesleri kesti.  C grubunda yer alan ve sahaya kaptan Burak Kara ile birlikte Ahmet Kılınç, Mert Marangoz, Orhan Çakır ve kalede Resül Çelik ilk beşiyle başlayan ekibimiz ilk maçında Lübnan Saint Joseph Üniversitesi ile kontrollü bir oyun sonrasında golsüz berabere kaldı. İkinci maçında oyunlara daha iyi uyum sağlayan ekibimiz Cezayir ekibi USTHB Algeria önünde tam bir futbol resitali sergiledi ve sahadan 7-1 galip ayrıldı.

13 Ekim 2016 Pazar günü Zeleny Pruh’ta yapılan finallerde ekibimiz önce Hırvatistan’dan FKIT Zagreb ile oynadı. Grubunu lider bitiren güçlü ekibi önünde iyi bir mücadele ortaya koyan sarı kırmızılı ekibimiz normal süreyi 1-1 tamamladı ve penaltılar sonunda sahadan 7-6 galip ayrılarak adını yarı finale yazdırdı. Yarı final bizim için oldukça dramatikti.  Profesyonel düzeydeki futsal oyuncularından oluşan Lübnan USJ Team önünde son 50 saniyeye 2-0 önde girmemize karşın karşılaşmanın 2-2 sona ermesine engel olamadık. Bu moral bozukluğu içinde penaltı vuruşlarını 4-3 kaybeden ekibimiz oyunlara dramatik bir biçimde veda etti. Bize karşı kazanan USJ Lebanon ise finalde Sırp ekibi Pravni BGD ‘YE 2-0 yenildi.

Oyunların en büyük kazancı ise kuşkusuz dini, dili, ırkı, kültürü birbirinden farklı yüzlerce gencin ortak insani değerlerde buluşmasıydı. Bu son gün gerçekleşen gala programında da daha açık bir şekilde hissedildi. Biz, daha önce Türkiye’yi haritada dahi gösteremeyen insanların Karasu adını ezberleyip hakkında az çok bilgi sahibi olmalarını görmenin mutluluğunu yaşarken farklı ülkelerden insanların aslında ne kadar çabuk ‘bir’ olabileceklerini, barış içinde bir dünya kurmanın aslında çok da zor olmadığını gördük.

Katılımcılar sportif faaliyetler kadar sosyal yönü de oldukça zengin bir organizasyon yaşadılar. Prag’ın günlük yaşamını, tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden genç katılımcılar için Boleslav, Krakow ve Dresden gibi kentlere de turlar düzenlendi. Ve yüzlerce genç birbirini tanımanın, dostluk ve kardeşlik duygularının içinde gelecek yıl farklı bir kentte yapılacak organizasyon için buluşmaya birbirlerine söz verdiler.

Cafer ERDOĞAN 

KARGENÇ 

Spordan Sorumlu Yönetim Üyesi

               

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği

Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

KARGENÇ Club

Kemalpaşa Mah. Medeniyet Bulvarı No:11/102 (Chivasso Lounge & Cafe Restaurant Üstü) Serdivan / Sakarya
54050 Serdivan / Sakarya (Adapazarı)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.